Szkodliwy czy nieszkodliwy? Oto jest pytanie.

e-papierosNo właśnie, czy elektroniczny papieros jest zupełnie nieszkodliwy? Czy ludzie zaczynający palenie od e-papierosa nie robią sobie krzywdy?
Warto zacząć od przeciwskazań. E-papierosa nie powinny palić osoby, które są uczulune na którykolwiek ze składników liquidu, kobiety w ciąży, karmiące piersią czy osoby cierpiące na choroby układu krążenia. Ale także odradza się palenie osobom, które nigdy wcześniej nie paliły tytoniu (nie jest to tylko modny gadżet i nie warto się sugerować dzisiejszą modą).
 
E-papierosy głównie przeznaczone są dla osób chcących rzucić palenie. Elektroniczny papieros ma być dla nich dużo zdrowszym i dużo tańszym zastępstwem. Jeżeli chodzi o kwestie finansową, to na pewno e-papieros będzie tą tańszą opcją i nie obciązy porfeli palaczy. Jeżeli chodzi o zdrowie, cóż tu napotykamy pewien problem. Producenci reklamują swój wyrób jako całkowicie bezpieczny dla zdrowia i przede wszystkim zdrowszy od zwykłego papierosa, natomiast naukowcy nieustannie próbują dowieść szkodliwości tego wynalazku. Jaka jest zatem prawda? 
 
Jak mawia przysłowie prawda leży zawsze po środku. E-papierosy nie posiadają tylu szkodliwych związków co papierosy. Jedynym wspólnym składnikiem jest nikotyna, której stężenie można regulować. Gdy korzystamy z e-papierosa do organizmu dostają się jedynie opary płynów występujące w kartridżach. Dodatkowo, dzięki temu, że e-papierosy nie wydzielają substancji smolistych, osoby w otoczeniu palącego nie stają się biernymi palaczami. Pod tym względem należy uznać, że elektroniczny papieros w znacznym stopniu nie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. 
 
A co, jeśli chodzi o uzależnienie? Cóż tutaj sytuacja nie przedstawia się tak jasno. E-papierosy uzależniają w takim samym, a może nawet większym stopniu niż normalne papierosy. Nałogowy palacz ciągle będzie sięgał po elektroniczny zamiennik ponieważ nie będzie on dostarczał mu tyle nikotyny ile wcześniej dostawał przy pomocy papierosów. Dodatkowo nawyki takie jak wydmuchiwanie dymu, specyficzny sposób trzymania, żarząca się końcówka, stale przypominają o paleniu i nie sprzyjają pozbycia się tych odruchów, w związku z czym osoba paląca nie zbliża się do rzucenia palenia. 
 
Podsumowując, nie należy bezgranicznie wierzyć w bezpieczeństwo e-papierosów ponieważ nie zostały one poddane gruntowniej serii niezależnych testów. Wiedza na ich temat opiera się przede wszystkim na zapewnieniach producentów, pojedynczych badaniach naukowców oraz na doświadczeniu osób korzystających z tego urządzenia. Do momentu, w którym nie zostaną opublikowane dokładne wyniki badań, niemożliwe jest jednoznaczne stwierdzenie, że e-papierosy nie są szkodliwe dla zdrowia.


pixel